اقدام تازه چین برای حمایت از یوآن


اقدام تازه چین برای حمایت از یوآن

بانک مرکزی چین، در جدیدترین اقدام حمایتی خود در شرایط جنگ تجاری با آمریکا، نرخ مرجع روزانه خود برای یوآن را با بیشترین میزان افزایش آن در ۱۵ ماه گذشته، بالا برد.

به گزارش رویترز، بانک مرکزی چین نرخ مرجع روزانه خود برای یوآن را با بیشترین میزان افزایش آن در ۱۵ ماه گذشته، بالا برد. این جدیدترین اقدامی است که چین با تداوم مناقشات تجاری خود با آمریکا، برای تقویت نرخ ارز خود انجام داده است.

اما این جهش ۰.۷ درصدی در نرخ میانگین رسمی یوآن باعث شد تا تقاضا برای خرید دلار ارزان‌تر بالا بگیرد و در بازار خرید و فروش فوری، سود یوآن محدود شود.

بانک مرکزی چین، روز جمعه حدس و گمان بازارها را با اعلام این که از ماه آگوست روش محاسبه نقطه میانگین یوآن را تغییر داده است، تایید کرد. این نشانه دیگری از این است که مقامات چین پس از ۱۰ هفته متوالی افت نرخ یوآن، نگران هستند که ارز چین بیش از این تضعیف شود.

اما ناظران بازار می‌گویند با عمیق‌تر شدن اختلافات تجاری آمریکا و چین و درحالی که چین به تسهیل سیاست‌های مالی خود برای تقویت آرامش در اقتصاد خود ادامه می‌دهد، یوآن در آینده باز هم تحت فشار رو به پایین قرار خواهد گرفت.

پیش از باز شدن بازار در روز سه‌شنبه، بانک مرکزی چین نرخ میانگین رسمی یوآن را به ۶.۸۰۵۲ در برابر هر دلار افزایش داد که ۰.۶۷ درصد آن را نسبت به نرخ قبلی تقویت کرد.

این تقویت نرخ رسمی، بزرگترین میزان یک روزه تقویت نرخ یوآن از اول ژوئن ۲۰۱۷ تا کنون است.

اما قیمت خرید و فروش فوری یوآن در بازار داخلی چین با نرخ ۶.۸۱۲۸ در برابر هر دلار، برای معاملات باز شد و فورا با افت مواجه شد. در نهایت نرخ برابری یوآن در بازار داخلی چین ۶.۸۱۸۵ یوآن در برابر هر دلار شد که ضعیف‌تر از نرخ بسته شده روز دوشنبه خود بود.

در بازارهای خارجی هم یوآن در نرخ برابری ۶.۸۰۵۱ معامله شد. تاجران بسیاری معتقدند فعلا نرخ یوآن در ۶.۸ باقی خواهد ماند.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۰۷