بازار سیاه ۱۳۳ میلیارد دلاری نفت


بازار سیاه ۱۳۳ میلیارد دلاری نفت

در حالی‌که ارزش تولید سالانه نفت که برترین منبع انرژی جهان است به ۱.۷ تریلیون دلار می‌رسد، تعجبی وجود ندارد که بازار سیاه آن هم پر رونق باشد.

به گزارش  اویل پرایس، در حالی‌ که ارزش تولید سالانه نفت که برترین منبع انرژی جهان است به ۱.۷ تریلیون دلار می‌رسد، تعجبی وجود ندارد که بازار سیاه آن هم پر رونق باشد؛ سالانه حدود ۱۳۳ میلیارد دلار دزدیده شده یا با تقلب به فروش می‌رسد.

این اقدامات منبع تامین مالی بازیگران غیردولتی خطرناکی نظیر داعش، کارتل‌های مواد مخدر مکزیک، مافیای ایتالیا، گروه‌های تبهکاری شرق اروپا، نظامیان لیبی، شورشیان نیجریه و گروه‌هایی نظیر آنها هستند و یک نگرانی امنیتی جهانی را به‌وجود آورده‌اند.

۵ کشوری که بیشترین قاچاق سوخت در آنها صورت می‌گیرد، نیجریه، مکزیک، عراق، روسیه و اندونزی هستند، درحالی‌که خود این کشورها تولیدکننده نفت هستند.

تخمین زده می‌شود که نیجریه به تنهایی، ماهانه ۱.۵ میلیارد دلار را از طریق دزدی از خط‌ لوله، تولید غیرقانونی و سایر برنامه‌های پیچیده‌تر، از دست می‌دهد. در آسیای جنوب شرقی، تقریبا ۳ درصد سوخت مصرفی از بازار سیاه تامین می‌شود و تخمین زده می‌شود سالانه بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشد. در مکزیک کارتل‌های مواد مخدر پول به دست آمده از تجارت مواد مخدر را با تجارت نفت پول‌شویی می‌کنند.

سایر کشورها هم ایمن نیستند؛ ترکیه تولیدکننده نفت نیست؛ اما به لحاظ موقعیت خود و هم‌جواری با تولیدکنندگان بزرگ نفت اوپک، ایران و عراق و عبور مسیر ترانزیت انرژی از این کشور به سوی اروپا، این کشور موقعیت استراتژیکی برای تجارت غیرقانونی سوخت دارد. در سال ۲۰۱۷ ترکیه از بابت قاچاق سوخت، ۵ میلیارد دلار از درآمد مالیاتی خود را از دست داد.

در اروپا هم، قیمت سوخت ارزان در اروپای شرقی باعث به وجود آمدن مسیرهای قاچاق دریایی سوخت به سوی انگلستان و ایرلند شده است.

ایرلند تخمین زده است که سالانه ۲۰۰ میلیون دلار به علت قاچاق سوخت ضرر می‌کند. ۲۰ درصد سوخت فروخته شده در جایگاه‌های قانونی سوخت یونان، غیرقانونی است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۳