بازار نفت در انتظار تصمیم اوپک/ اوپک تولید نفت خود را کاهش می دهد؟


بازار نفت در انتظار تصمیم اوپک/ اوپک تولید نفت خود را کاهش می دهد؟

به گزارش خبرآنلاین ، در گزارش سازمان بین المللی انرژی که در نیمه ماه ژوئن ۲۰۱۵ انتشار یافت، پیش بینی شده بود که کشورهای عضو اوپک ۴۰۴ میلیازد دلار درآمد خود را از دست بدهند.این میزان کاهش بیشترین کاهش درآمد نفتی در ۱۱ سال گذشته بوده است.

با وجودی که بهای نفت همچنان درآمد کشورهای عضو اوپک را در تنگنا قرار داده با این حال اوپک همچنان بر سیاست های تولید بدون توقف ادامه می دهد.

دربین کشورهای عضو اوپک عربستان بیشترین زیان را از کاهش بهای نفت در درآمدهای خود داشته است.این کشور ۲۴۷ میلیارد دلار از درآمدهای خود را در دو سال گذشته از دست داده که برای کشوری مثل عربستان که بزرگترین تولید کننده نفت عضو اوپک است،عدد بسیار بزرگی است.عربستان یک سوم از تولید نفت اوپک را به خود اختصاص می دهد.

در صورتی که این شرایط ادامه یابد،اوپک نمی تواند به شرایط قبل از کاهش بهای نفت بازگردد،به این دلیل که کشورهای تولید کننده عضو در همکاری برای محدودیت در تولید نفت با هم همکاری نمی کنند.

اوپک هم اکنون در یک برزخ به سر می برد؛ قیمت نفت اگرچه نسبت به ماه فوریه ۸۰ درصد افزایش داشته، اما با نتایجی که از “برکزیت” بدست آمد، قیمت نفت را دوباره با چالش کاهش مواجه کرد.درواقع جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا سبب شد که قیمت نفت خام به دلیل کاهش تقاضا رو به کاهش بگذارد.

انتظار می رود که اوپک تولید خود را کاهش بدهد،البته اگر کشورهای عضو مثل عراق،لیبی،نیجریه و ونزوئلا تصمیم خود را برای کاهش تولید عملی کنند. خیلی از کارشناسان گفته اند که بازار نفت در سال جاری در عرضه و تقاضا به توازن می رسد.این را سازمان بین المللی انرژی در گزارش بازار نفت در ماه ژوئن هم اعلام کرده بود و پیش بینی کرده بود که در نیمه دوم ۲۰۱۶ این توازن برقرار شود.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۰۸