برچسب انرژی ساختمان توسط سازمان ملی استاندارد ایران ابلاغ شد


برچسب انرژی ساختمان توسط سازمان ملی استاندارد ایران ابلاغ شد

[highlight-it]به گزارش از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، امیر دودابی نژاد گفت: ما باید رویۀ خود را از حساس سازی صرف در بهینه سازی مصرف انرژی به سمت آموزش عمومی ببریم و باید راهکارهای عملی که منجر به صرفه جویی مصرف انرژی می شود به مردم آموزش دهیم.[/highlight-it]

به گزارش از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، امیر دودابی نژاد گفت: ما باید رویۀ خود را از حساس سازی صرف در بهینه سازی مصرف انرژی به سمت آموزش عمومی ببریم و باید راهکارهای عملی که منجر به صرفه جویی مصرف انرژی می شود به مردم آموزش دهیم .

وی افزود: بسیاری از هموطنان متوجه این هستند که بهینه سازی مصرف انرژی منافع ملی و بین نسلی دارد، ولی از راهکارهای آن آگاه نیستند که باید آگاهی عمومی مردم را ازطریق شیوه های جدید افزایش دهیم .

دودابی نژاد از برنامه ریزی برای اجرای طرح آموزش مجازی برای بهینه سازی مصرف انرژی در کشور خبر داد و گفت: مجموعه ای از آموزش های عمومی ازطریق اینترنت به مردم ارائه داده می شود که براساس آن هر مشترکی که مصرف برق خود را در مقایسه با سال گذشته آن کاهش دهد، مورد تشویق قرار گیرد .

معاون آموزش و بهینه سازی مصرف انرژی سابا یادآور شد: باتوجه به امکانات در نظر گرفته شده، این طرح در سال ۳۱در یک مقیاس کوچک و آزمایشی انجام می شود .

وی با تاکید بر لزوم توسعه تکنولوژی لوازم برقی، گفت: برخی لامپ ها و لوازم برقی که از نظر میزان مصرف انرژی در حد استاندارد نیستند، طبق مقررات کشور
نباید تولید و توزیع شوند که نمونۀ بارز آن لامپ رشته ای است .

دودابی نژاد با بیان اینکه هم اکنون سالانه حدود ۱۰ میلیون لامپ رشته ای در کشور تولید می شود، اظهار داشت: متأسفانه برخی از تولیدکنندگان لامپ رشته ای نتوانستند در زمان مقرر شده تغییرات لازم را به عمل آورند و تکلیف قانونی شان را انجام دهند؛ لذا با هماهنگی به عمل آمده با وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه ریزی لازم برای مساعدت به این تولیدکنندگان برای توقف تولید لامپ رشته ای انجام شده است .

وی با اشاره به اینکه سابا از احداث خط تولید R600برای تولید یخچال فریزر حمایت می کند، گفت: میزان مصرف انرژی یخچال و فریزری که با تکنولوژی R600ساخته می شود، حداقل دو رتبه بالاتر از تکنولوژی R134است.

دودابی نژاد با اشاره به اینکه سالانه یک میلیون و ۱۰۰هزار دستگاه یخچال و فریزر در کشور تولید می شود، گفت: در تلاش هستیم که همۀ یخچال فریزرهای ساخت داخل از تکنولوژی جدید بهره مند شوند .

معاون آموزش و بهینه سازی مصرف انرژی سازمان بهره وری انرژی ایران از ابلاغ برچسب انرژی ساختمان های مسکونی و غیرمسکونی توسط سازمان استاندارد خبر داد و گفت: برچسب انرژی ساختمان فعلاً لازم الاجرا نیست، اما ابزار بسیار خوبی برای تشخیص میزان مصرف انرژی ساختمان ها است .

وی افزود: این موضوع خود عامل تشویقی است تا سازندگان به مباحث بهینه سازی مصرف انرژی و مبحث ۱۳توجه کنند. دودابی نژاد با بیان اینکه فرآیند برچسب گذاری بر ساختمان ها را در سال ۳۱آغاز می کنیم، گفت: ما قصد داریم که طی سال ۳۱در چند استان به صورت داوطلبانه این برچسب بر تعدادی از ساختمان های اداری نصب شود .

معاون سازمان بهره وری انرژی سابا، تأکید کرد: فرآیند برچسب گذاری بر ساختمان ها اقدامی کوتاه مدت نیست و نیاز به برنامه ریزی، بازنگری و هدف گذاری مستمر دارد .

دودابی نژاد افزود: براساس محاسبه های انجام شده میزان مصرف انرژی ساختمان دارای برچسب انرژی با رتبۀ Aدر مقایسه با ساختمان دارای برچسب انرژی با رتبۀ Gتا ۵برابر تفاوت دارد .

وی با اشاره به اهمیت استقرار سامانه های مدیریت انرژی در ساختمان های اداری، گفت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته یک پکیج مدیریتی برای مدیریت مصرف انرژی در ساختمان های دولتی در حال تدوین است .

معاون آموزش و بهینه سازی مصرف انرژی سابا، اضافه کرد: مصرف انرژی ساختمان ها ازطریق این پکیج مشخص و با ابزارهای درنظر گرفته شده قابل مدیریت است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۰