تولید نفت اعضای اوپک در ماه ژوئن به بالاترین سطح خود رسید


تولید نفت اعضای اوپک در ماه ژوئن به بالاترین سطح خود رسید

شانا نوشت: افزایش عرضه از سوی تولید کنندگان عمده در خاورمیانه (به استثنای عراق) نشان دهنده تاکید کشورهای یادشده به دستیابی به سهم آنها در بازار است.

مذاکرات میان تولید کنندگان عضو و غیر عضو اوپک درباره کاهش میزان تولید در ماه آوریل با شکست روبرو شد و هنوز نیز این مذاکرات احیا نشده است. در همین راستا بازیابی قیمتها به ٥٠ دلار در بشکه الزام به افزایش سهم اعضا در بازار را کاهش می دهد.

براساس تحقیقات انجام شده و با توجه به داده های کشتیرانی و اطلاعات منابع صنعتی، عرضه نفت از سوی اعضای اوپک این ماه به ٣٢,٨٢ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است در حالیکه این رقم در ماه مه ٣٢.٥٧ میلیون بشکه در روز بود.

میزان تولید در ماه ژوئن به مراتب کمتر از میانگین تقاضایی خواهد بود که اوپک برای نفت در سه ماه سوم سال تصور می کرد و این نشانگر این است که در صورتی که اوپک نتواند بیشتر از میزان کنونی نفت تولید کند، در ماههای آینده تقاضا از عرضه پیشی خواهد گرفت.

تولید نفت اوپک در ماه ژوئن از تولید این سازمان در ماه ژانویه که ٣٢,٦٥ میلیون بشکه در روز بود فراتر رفت و این افزایش بیشتر به دلیل بازگشت یکی از اعضای اوپک یعنی اندونزی بود.

براساس تحقیقات انجام گرفته از سوی رویترز از سال ١٩٩٧، تولید ١٢ عضو دیگر اوپک به بالاترین سطح رسید.

عرضه نفت نیز از سال ٢٠١٤ یعنی زمانی که اوپک نقش تاریخی خود را در کاهش عرضه با هدف بالا بردن قیمتها رها کرد، افزایش یافت.

نیجریه با تولید ١٥٠ هزار بشکه در روز بالاترین سهم را در افزایش تولید نفت اوپک در ماه ژوئن داشت. میزان تولید نفت از سوی این کشور به مدت بیش از ٢٠ سال به دلیل حمله های نظامی انجام شده علیه تاسیسات نفتی خود و نیز به دلیل تعمیرات و نبود حمله های جدید از اواسط ماه ژوئن به کمترین حد خود رسیده بود.

این منابع تاکید می کنند که ایران توانست پس از لغو تحریمهای بین المللی، در ماه ژانویه عرضه خود را افزایش دهد.

این تحقیق نشان می دهد که تولید کنندگان نفت اوپک در حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات متحده عربی هر یک عرضه خود را به میزان ٥٠ هزار بشکه در روز افزایش داده اند.

تولید نفت از سوی عربستان سعودی به دلیل استفاده بیشتر نفت در نیروگاهها برای پوشش نیاز آنها به این سوخت برای تولید برق به منظور تامین افزایش نیاز دستگاه های خنک کننده شهروندان عربستانی تا مرز ١٠,٣٠ میلیون بشکه در روز رسید.

یک منبع صنعتی که بر تولید نفت عربستان نظارت دارد، اعلام کرد: صادرات روند ثابتی طی می کند.

براساس این تحقیق، تولید نفت لیبی پس از بازگشایی پایانه صادراتی مرسی الحریقه در اواخر ماه مه نیز روزانه ٤٠ هزار بشکه افزایش یافت. عرضه نفت این کشور هنوز بخشی از سطح تولید پیش از آغاز نا آرامی های در این کشور است.

در مورد کشورهایی که عرضه نفت آنها روند کاهشی را نشان می دهد باید به عراق اشاره کرد زیرا برای دومین ماه کمتر از سطح پیشین، نفت روانه بازار کرد.

مقامهای عراقی می گویند صادرات نفت خام از جنوب عراق به دلیل فعالیتهای حفاظتی، قطع برق و تقاضای فزاینده داخلی کاهش یافته است.

عرضه نفت از سوی ونزوئلا نیز به دلیل مشکلات مالی رو به کاهش می رود.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۲