قیمت انواع محصولات استراتژیک در بازارهای جهانی افزایش یافت


قیمت انواع محصولات استراتژیک در بازارهای جهانی افزایش یافت
در بازارهای جهانی  قیمت هر بوشل ذرت که عمدتا به عنوان خوراک دام استفاده می شود با ۱٫۲۵ دلار افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت ۴۳۲ دلار و قیمت هر بوشل گندم با ۱٫۵ دلار افزایش به قیمت ۶۱۰ دلار معامله شدو به فروش رفت.
این دو محصول حائز اهمیت است زیرا کشور در تامین بیش از ۷۰ درصد خوراک دام و طیور وابسته است و هر گونه نوسان قیمت در بازارهای خارجی در داخل هم تاثیر گذار است.
افزایش قیمت خوراک دام و طیور درماههای گذشته باعث شده که قیمت انواع محصولات پروتئینی مانند گوشت، مرغ و تخم مرغ و انواع لبنیات به رغم تولید فراوان در داخل با افزایش بی رویه قیمت مواجه شود.
سالانه ۴٫۵ میلیارد دلار ارز برای واردات انواع خوراک دام  و طیور مانند سویا،ذرت و جو از کشور خارج می شود، افزایش قیمت های جهانی میزان ارز بیشتری را از کشور خارج خواهد کرد.
قیمت گندم هم برای کشور مهم است اگرچه خودکفایی در تولید این محصول استراتژیک را در سالهای گذشته داشتیم اما به پایداری نرسیده است به طوری که سال گذشته هم ۳ میلیون تن گندم وارد کردیم.
کارشناسان می گویند اگر دولت به جای نرخ خرید تضمینی ۴ هزار تومان که امسال تعیین کرده رقم مناسبی را اعلام کند کشاورزان به کشت این محصول بیشتر ترغیب خواهند شد و خودکفایی در تولید این محصول رقم می خورد.
امروز دانه های روغنی هم با افزایش ۷ دلاری قیمت در بازارهای جهانی همراه شدند کشور در تامین ۹۰ درصد این محصولات هم وابسته به واردات است.
در حالی که کشور سالانه ۱۲۰ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می کند اما وابسته بودن در برخی محصولات استراتژیک مانند خوراک دام، روغن، برنج و شکر ضررهای جبران ناپذیری را بر اقتصاد وارد می کند.
منبع خبر: مرجع صنایع غذایی و کشاورزی ایران
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۲۴