قیمت جهانی نفت افزایش یافت


قیمت جهانی نفت افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که اختلال در عرضه نفت نیجریه، ورشکستگی شرکت های شیل در آمریکا و بحران در ونزوئلا همگی بر عرضه نفت تاثیر منفی گذاشته، قیمت نفت در ساعات ابتدایی امروز افزایش یافت.

به رغم این عوامل مثبت، رقم بالای ذخایر نفت در کشورهای مختلف جهان مانع از کمبود عرضه و افزایش شدید قیمت ها شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۹ سنت، معادل ۰٫۵۹ درصد افزایش به بشکه ای ۴۹ دلار و ۱۰ سنت رسید.

قیمت نفت خام آمریکا هم ۳۹ سنت، معادل ۰٫۸۱ درصد افزایش داشت و به ۴۸ دلار و ۵۵ سنت رسید.

بانک ای ان زد اعلام کرد، بروز اختلالات پیش بینی نشده در عرضه نفت در نقاط مختلف جهان، به استثنای کاهش تولید در آمریکا منجر به کاهش روزانه حدود ۲٫۵ میلیون بشکه تولید نفت شده و عملا مازاد عرضه در بازار را کاهش داده است.

این بانک همچنین گفته: «اختلالات در عرضه همچنان افزایش خواهد یافت… با توجه به تداوم این اختلالات انتظار داربیم افزایش ریسک عرضه اثر خود را در قیمت ها بر جای بگذارد.»

با قطع دسترسی به پایانه نفتی کوا ایبوئه در نیجریه توسط مهاجمان، در روز پنجشنبه نشانه دیگری از محدود شدن تولید نفت در این کشور آفریقایی بروز کرده است.

تولید نفت لیبی هم به دلیل درگیری های داخلی آسیب دیده است.

فعالیت های پیکارجویان در منطقه نفت خیز دلتای نیجر نیز موجب کاهش روزانه حدود ۵۰۰ هزار بشکه دیگر در نیجریه شده و تولید نفت این کشور را به پایین ترین رقم در بیش از ۲۲ سال گذشته رسانده است.

در آمریکای شمالی، تولید نفت خام آمریکا از بیش از ۹٫۶ میلیون بشکه در روز در سال گذشته به ۸٫۷۹ میلیون بشکه در روز رسیده که ناشی از ورشکستگی تولید کنندگان نفت شیل در این کشور است.

در کانادا، تولید نفت به دلیل وقوع آتش سوزی گسترده آسیب دیده و روزانه حدود یک میلیون بشکه از تولید این کشور کاسته شده است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۱